Opłata depozytowa – akumulatory – sklep motoryzacyjny

Sprzedawca detaliczny akumulatorów nie jest zobowiązany do uzyskania wpisu do BDO!

Zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach:

Sprzedawca detaliczny baterii samochodowych kwasowo- -ołowiowych lub akumulatorów samochodowych kwasowo-ołowiowych jest obowiązany do pobrania od kupującego niebędącego przedsiębiorcą opłaty depozytowej oraz do potwierdzenia jej pobrania, jeżeli przy sprzedaży tych baterii lub akumulatorów kupujący nie przekazał mu zużytych baterii lub zużytych akumulatorów

Sprzedawca detaliczny jest obowiązany, w terminie 30 dni od dnia pobrania opłaty depozytowej, do przyjęcia zużytych baterii samochodowych kwasowo-ołowiowych lub zużytych akumulatorów samochodowych kwasowo-ołowiowych oraz do zwrotu pobranej opłaty depozytowej i potwierdzenia jej zwrotu.

Potwierdzenie pobrania i zwrotu opłaty depozytowej, następuje na dokumencie potwierdzającym pobranie opłaty depozytowej oraz dokumencie potwierdzającym zwrot opłaty depozytowej.

Sprzedawca detaliczny jest obowiązany do przechowywania dokumentu potwierdzającego pobranie opłaty depozytowej i dokumentu potwierdzającego zwrot opłaty depozytowej przez okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, którego one dotyczą.

Stawka opłaty depozytowej wynosi 30 zł za sztukę baterii samochodowej kwasowo-ołowiowej i akumulatora samochodowego kwasowo- -ołowiowego.

Sprzedawca detaliczny przekazuje nieodebraną opłatę depozytową na odrębny rachunek bankowy urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na siedzibę tego sprzedawcy, w terminie do dnia 15 marca roku następującego po roku, w którym nastąpiło pobranie opłaty.

Sprzedawca detaliczny baterii lub akumulatorów samochodowych kwasowo – ołowiowych przekazuje nieodebraną opłatę depozytową na odrębny rachunek bankowy urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na siedzibę tego sprzedawcy, w terminie do dnia 15 marca roku następującego po roku, w którym nastąpiło pobranie opłaty sporządza i przedkłada marszałkowi województwa właściwemu dla siedziby przedsiębiorcy, w terminie do 15 marca roku następującego po roku, w którym nastąpiło pobranie opłaty -sprawozdania o wysokości pobranej opłaty depozytowej - przykład: Formularz 6.

System BDO nie obejmuje sprawozdań dotyczących opłaty depozytowej. Sprzedawca detaliczny baterii i akumulatorów nie wymaga WPISU DO BDO. Sprawozdanie można wysłać pocztą bądź elektronicznie – z podpisem elektronicznym (np. z wykorzystaniem profilu zaufanego).

Joanna Stalmach