Zanim podpiszesz umowę z Organizacją Odzysku… O co chodzi z tą OPŁATĄ PRODUKTOWĄ?

Wprowadzasz na rynek produkty w opakowaniach?

OPŁATA PRODUKTOWA – to opłata w przypadku NIE WYWIĄZANIA SIĘ z obowiązku zapewnienia wymaganego poziomu odzysku wprowadzonych przez Ciebie opakowań.

Wprowadzający produkty w opakowaniach może samodzielnie bądź przy pomocy organizacji odzysku wykonać ten obowiązek.

Jak poradzić sobie SAMODZIELNIE? 4 kroki:

  1. Dokonaj wpisu do rejestru BDO – formularz na stronie https://www.bdo.mos.gov.pl/web/
  2. Uzyskaj potwierdzenie odzysku wprowadzonych opakowań – dokument DPR:
    1. Można wystąpić z wnioskiem o DPR do zakładu przetwarzania odpadów opakowaniowych. Zakład przetwarzania, który ma nadwyżkę przetworzonych odpadów, chętnie wystawi DPR – za przysłowiowe “grosze”.
    2. Podjąć współpracę ze lokalnym skupem surowców wtórnych, który przekazując odpady opakowaniowe do zakładu przetwarzania, poda Państwa dane do wystawienia DPR.
  3. Uiść roczną opłatę 2% wartości netto wprowadzonych opakowań należy wpłacić na rachunek bankowy marszałka województwa – ZAMIENNIE za prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych.
  4. Złóż roczne sprawozdanie o wprowadzonych produktach w opakowaniach i ich odzysku – w systemie BDO.

OPŁATA PRODUKTOWA to należność w przypadku nie wywiązania się z odzysku odpadów opakowaniowych wprowadzonych na rynek.

UWAGA! Zwolnienie z opłaty produktowej dla wprowadzających produkty w opakowaniach do 1 Mg masy opakowań – POMOC “DE MINIMIS”.

Zapraszam do konsultacji: tel. 664-133-649

Zgodnie z ustawą: wprowadzający produkty w opakowaniach – rozumie się przez to przedsiębiorcę wykonującego działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu produktów w opakowaniach, w szczególności:

a) wprowadzającego do obrotu produkty w opakowaniach pod własnym oznaczeniem rozumianym jako znak towarowy, o którym mowa w art. 120 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2017 r. poz. 776), lub pod własnym imieniem i nazwiskiem lub nazwą, których wytworzenie zlecił innemu przedsiębiorcy,

b) pakującego produkty wytworzone przez innego przedsiębiorcę i wprowadzającego je do obrotu,

c) prowadzącego: – jednostkę lub jednostki handlu detalicznego o powierzchni handlowej powyżej 500 m2 , sprzedającego produkty pakowane w tych jednostkach, – więcej niż jedną jednostkę handlu detalicznego o łącznej powierzchni handlowej powyżej 5000 m2 , sprzedającego produkty pakowane w tych jednostkach.