Przewozisz odpady? Oznakuj swój pojazd tabliczką ODPADY…

Jeśli przewozisz odpady inne niż niebezpieczne:

  1. Oznakuj swój pojazd,
  2. Dokonaj wpisu do rejestru BDO - prowadzonego przez Marszałka,
  3. Miej zawsze dokumenty potwierdzające rodzaj odpadów oraz zlecającego transport.

Ad. 1 Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 7 października 2016 r. , od dnia 24 stycznia 18′ należy oznaczać pojazdy tablicą koloru białego o wymiarach 400 x 300 mm, na której umieszcza się napis „ODPADY”, naniesiony wielkimi literami koloru czarnego, o wysokości co najmniej 100 mm i szerokości linii minimum 15 mm. Jeżeli ze względu na wielkość lub konstrukcję środka transportu brakuje na nim powierzchni do umieszczenia tablicy o takich wymiarach, dopuszcza się zmniejszenie wymiaru tablicy do minimum 300 mm szerokości i 120 mm wysokości, natomiast wysokość napisu „ODPADY” wyniesie wówczas przynajmniej 80 mm, a szerokość linii – 12 mm.

Z kolei środki transportu, przeznaczone do transgranicznego transportu odpadów, mogą być oznakowane tablicą koloru białego o wymiarach 400 mm szerokości i 300 mm wysokości, na której umieszcza się wielką literę „A” koloru czarnego, o wysokości minimum 200 mm i szerokości linii 20 mm. Wzór oznakowania środków transportu przeznaczonych do transgranicznego transportu odpadów określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

Oznakowanie pojazdu, czy to zawierające napis „ODPADY”, czy też literę „A”, umieszcza się w widocznym miejscu z przodu środka transportu, na jego zewnętrznej powierzchni.

Ad. 2 Wpis do rejestru BDO prowadzonego przez marszałka województwa dokonywany jest w przypadku transportującego odpady NA WNIOSEK.

Przedsiębiorcy, którzy tylko i wyłącznie transportują odpady są zobowiązani złożyć:
1. Wniosek o wpis do rejestru (Dział 1 oraz Dział VII),
2. Oświadczenie,
3. Przedsiębiorca w ramach rzeczonej działalności nie podlega opłatom.

Dokumenty można składać: osobiście, listownie lub drogą elektroniczną wyłącznie za pośrednictwem ePUAP

Ad. 3 Dokument potwierdzający rodzaj odpadów oraz zlecającego transport:karta przekazania odpadów, faktura, dokument dotyczący transgranicznego przemieszczania odpadów, WZ, “trasówka” bądź inny dokument, który zawiera wymagane dane.

Przepisy NIE MAJĄ ZASTOSOWANIA, jeśli:

  • nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów,
  • oraz gdy ilość transportowanych odpadów innych niż niebezpieczne nie przekracza 100 kg.

W myśl rozporządzenia, każdy transportujący odpady powinien stosować następujące reguły postępowania:

  • należy prowadzić transport odpadów w sposób zapobiegający rozprzestrzenianiu się odpadów poza środki transportu, np. poprzez wysypanie lub wyciek;
  • odpady powinny być transportowane w taki sposób, aby zapobiec ich przemieszczaniu lub przewracaniu (§6 ust. 1) oraz uniemożliwić mieszanie poszczególnych rodzajów odpadów, z wyjątkiem gdy strumień zmieszanych rodzajów odpadów w całości jest kierowany do przetwarzania w tym samym procesie (§4).

UWAGA: Rozporządzenie dotyczy transportu jedynie odpadów innych niż niebezpieczne. Do transportu odpadów niebezpiecznych mają zastosowanie przepisy ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych.