Zgłoszenie instalacji powodującej emisję – wymagania prawne ochrony środowiska – art 152 ustawy Poś

Obiekt wielkopowierzchniowy magazynowy bądź handlowy posiada różne urządzenia spalania paliw – są to urządzenia grzewcze: kotły, nagrzewnice, promienniki, jak i awaryjne źródła prądu: agregaty, pompy ppoż. W przypadku jeśli suma mocy nominalnych jest równa bądź większa niż 1 MW, wówczas źródła wymagają zgłoszenia do starostwa jako instalacja mogąca negatywnie oddziaływać na środowisko w myśl art. 152 ustawy Poś.
Zgodnie z art. 152 Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiskainstalacja mogąca negatywnie oddziaływać na środowisko, z której emisja nie wymaga pozwolenia, podlega zgłoszeniu właściwemu organowi ochrony środowiska (starostwo powiatowe – wydział ochr środ.).  
Jako ”instalacje mogące negatywnie oddziaływać na środowisko” rozumiemy urządzenia, które powodują emisję, w szczególności źródła spalania paliw np. kotły, nagrzewnice, pompy, agregaty.
Zgodnie z § 2 ust. 4. rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia (Obwieszczenie Ministra Środowiska z dnia 22 lipca 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia (Dz.U. z 2019 r., poz. 1510), zgłoszenia z uwagi na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza wymagają instalacje energetyczne o nominalnej mocy cieplnej nie mniejszej niż 1 MW.
 
Moc nominalna instalacji energetycznej jest sumą mocy nominalnych wszystkich urządzeń spalania paliw (kotły, nagrzewnice, pompy, agregaty itp).
Przy czym, moc nominalna (w paliwie) nie jest tym samym co moc znamionowa podawana na tabliczkach znamionowych przez producenta. Moc nominalna (energia wprowadzona w paliwie przy nominalnym obciążeniu źródła) jest równa moc znamionowa/sprawność
Podsumowując:
aby ocenić czy źródła spalania paliw na obiekcie wymagają zgłoszenia należy:
1. określić nominalne moce wszystkich urządzeń spalania paliw – bez względu na rodzaj paliwa i zastosowanie urządzeń (zarówno źródła ciepła, jak i awaryjne źródła prądu i pompy ppoż) 
​2. zsumować moce nominalne wszystkich urządzeń – jeśli suma mocy nominalnych jest równa bądź większa niż 1 MW, wówczas źródła wymagają zgłoszenia do starostwa jako instalacja mogąca negatywnie oddziaływać na środowisko w myśl art. 152 ustawy Poś.
Joanna Stalmach tel. 664 133 649