W jaki sposób świadczymy usługi zakupu i sprzedaży DPR.
Joanna Stalmach / AsLege-Ochrona Środowiska / www.joanna-stalmach.pl
Przedsiębiorca wprowadzający produkty w opakowaniach na rynek jest zobowiązany do uzyskania wymaganego poziomu recyklingu tych opakowań, w przeciwnym razie ponosi opłatę produktową za brak osiągnięcia wymaganego poziomu odzysku. Poziomy te rosną każdego roku i są określone w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 19 grudnia 2021 r. w sprawie rocznych poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych w poszczególnych latach do 2030 r. Przedsiębiorca jest zobowiązany posiadać wpis do rejestru BDO i wykonywać roczne sprawozdania o osiągniętym poziomie recyklingu wprowadzonych opakowań.
Jak uzyskać wymagany poziom recyklingu?
Dokumenty potwierdzające recykling tzw. DPR-ki można uzyskać:
- samodzielnie:
- jako wytwórca odpadów opakowaniowych,
- odkupić od innego wytwórcy odpadów bądź pośrednika.
- podpisanie umowy z organizacją odzysku opakowań o przejęciu przez nią obowiązków.
Każdy wytwórca odpadów w postaci opakowań z papieru i tektury (15 01 01), opakowań z tworzyw sztucznych (15 01 02) lub innych opakowań z grupy 15 może wnioskować o wydanie dokumentu potwierdzającego recykling (tzw. DPR). Wniosek składa się do podmiotu odbierającego odpady w terminie 30 dni po upływie każdego kwartału . Warunkiem złożenia wniosku jest prowadzenie ewidencji odpadów w systemie BDO – we wniosku wpisujemy rodzaj i ilość odpadów z karty przekazania odpadu tzw. KPO.
W przypadku zamiaru kupna DPR bądź podjęcia decyzji o podpisaniu umowy z organizacją odzysku, z uwagi na ogromne różnice cenowe dostępnych wariantów (na rynku jest wiele organizacji odzysku) oraz duży margines cen sprzedających DPR (nawet kilkukrotny) warto porównać ze sobą różne warianty.
Kilka praktycznych informacji:
1. Organizacje odzysku wiążąc nas umową, naliczają stawki, które mogą ulec zmianie z przyczyn “niezależnych” i z doświadczenia są to duże koszty dla przedsiębiorców. Jedyną korzyścią wydaje się zapis z umowy, który mówi, że organizacja bierz na siebie odpowiedzialność za osiągnięcie poziomu odzysku, ale …. na ile faktycznie biorą tę odpowiedzialność, jeśli w umowie jest zapis, że z końcem roku mogą po prostu podnieść ceny, gdyby … można domniemywać, jednak im się nie udało…
2. DPR można odkupić bezpośrednio od wytwórców odpadów opakowaniowych, którzy wystąpili z wnioskiem o DPR, bądź od pośredników jak np. ENERGOPOL, ZEME, SKELV, AsLege – Ochrona Środowiska.
W grupie pośredników wymieniłam również swoją firmę, ponieważ w obszarze swoich kompetencji, świadczymy również usługę pośrednictwa sprzedaży DPR, tj. reprezentujemy innych przedsiębiorców w zakupach i sprzedaży DPR.
3. Aby samodzielnie rozliczyć się z wymaganego poziomu odzysku warto zrozumieć dobrze specyfikę tej procedury. Zachęcam do kontaktu, ponieważ od lat, jako firma wspieramy przedsiębiorców wykonując w ich imieniu sprawozdawczość w BDO, natomiast obecnie, z uwagi na frustrujące umowy i koszty ponoszone przez przedsiębiorców na rzecz organizacji odzysku, podjęliśmy decyzję o wspieraniu przedsiębiorców i pośrednictwie w kupnie i sprzedaży DPR, mając nadzieję, że przyniesie to wymierne korzyści obu stronom.
Joanna Stalmach, tel. 664 133 649
audyty.srodowiskowe@gmail.com