Całe zamieszanie wzięło się stąd, że z dniem 01.01.2025 r. weszło w życie nowe (zamienne) rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 5 listopada 2024 r. w sprawie rodzajów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów – zmiana wynika z konieczności dostosowania do dyrektywy 2008/98/WE, która wskazywała w art. 35 o konieczności prowadzenia ewidencji dla wszystkich rodzajów odpadów niebezpiecznych niezależnie od ich ilości.
W rozporządzeniu, które weszło w życie 01.01.2025 r. nie ma już odpadów niebezpiecznych np. 15 01 10* – odpady opakowaniowe zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi, które poprzednie rozporządzenie zwalniało z prowadzenia ewidencji do ilości 200 kg/rok. Zmieniło się tylko rozporządzenie. Nie ma żadnych innych przepisów wskazujących, że salony kosmetyczne i fryzjerskie wymagają wpisu do BDO.
Przy czym, należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 66 ust 4 ustawy o odpadach, obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów nie dotyczy wytwórców odpadów komunalnych. I tutaj należy przypomnieć interpretację Ministerstwa Klimatu sprzed 5 lat, która jest nadal aktualna:
W objaśnieniu prawnym Minister Klimatu wskazał, że co do zasady wytwórcy odpadów są obowiązani do prowadzenia ewidencji odpadów oraz uzyskania w związku z tym wpisu do rejestru. Z obowiązku tego przewidziano jednak szereg zwolnień. Przede wszystkim, z obowiązku ewidencji i wpisu do rejestru zwolnieni są wytwórcy odpadów komunalnych. Zgodnie z objaśnieniami odpady powstające w ramach działalności biurowej lub innej drobnej działalności gospodarczej, o charakterze i składzie podobnym do powstających w gospodarstwach domowych, niezawierające odpadów niebezpiecznych, mogą być potraktowane jako odpady komunalne (np. makulatura, opakowania, meble i inne odpady wielkogabarytowe). W związku z tym podmioty prowadzące drobną działalność usługową np. księgową, doradczą, prawną lub inną biurową, fryzjerską, krawiecką, kosmetyczną (o ile nie wytwarzają odpadów medycznych, w wyniku przeprowadzanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej np. strzykawki, skalpele) są zwolnione z wpisu do rejestru-BDO jako wytwórcy odpadów komunalnych. Jako odpady komunalne można potraktować również zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny niezawierający składników niebezpiecznych np. czajniki oraz zużyte tonery niezawierające składników niebezpiecznych. Jako wytwórca odpadów komunalnych taki podmiot nie wpisuje się w zakresie wytwarzania tych odpadów do Rejestru-BDO.
Podsumowując, jeśli w związku z prowadzoną działalnością powstają odpady o charakterze komunalnych, nie ma obowiązku wpisu do BDO jako wytwórca odpadów.
Joanna Stalmach tel. 664 133 649