Budowa drenażu rozsączającego z biologicznej oczyszczalni ścieków a konieczność uzyskania pozwolenia wodnoprawnego

Co do zasady, wykonanie urządzenia wodnego zgodnie z art. 389 pkt 6 Prawa wodnego wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Jedyną z trudności jest interpretacja definicji urządzenia wodnego.

Czy drenaż rozsączający z biologicznej oczyszczalni ścieków należy uznać za urządzenie wodne, przez które zgodnie z definicją zawartą w ww. ustawie rozumie się jako urządzenia lub budowle służące do kształtowania zasobów wodnych lub korzystania z tych zasobów? Zgodnie ze stanowiskiem Wód Polskich – oczyszczalni przydomowej nie uważa się za urządzenie wodne jeśli jednocześnie:

  • system odprowadzania ścieków (np. drenaż rozsączający, studnia chłonna) stanowi integralną część tej oczyszczalni;

  • cała oczyszczalnia (nie jej elementy) ma niezbędne dokumenty świadczące o zgodności z obowiązującymi normami, w tym przede wszystkim deklarację właściwości użytkowych.

W przypadku, gdy system odprowadzania ścieków z przydomowej oczyszczalni jest technologicznie powiązany z systemem biologicznej oczyszczalni ścieków (zgodnie z deklaracją właściwości użytkowych), nie będzie wymagane uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie tego systemu.

Kolejnym elementem budzącym niepewność jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego w ramach usług wodnych na odprowadzanie oczyszczonych ścieków bytowych z biologicznej oczyszczalni ścieków użytkowanej w ramach prowadzonej działalności. Tzw. „oczyszczalnie przydomowe” nie są przeznaczone jedynie dla gospodarstw domowych, znajdują też zastosowanie dla mniejszych budynków usługowych czy komercyjnych, a Inwestorzy często zastanawiają się nad koniecznością uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.

A co w przypadku, gdy odprowadzanie oczyszczonych ścieków do ziemi następuje na działce stanowiącej własność przedsiębiorstwa a oczyszczalnia ścieków pracuje na potrzeby odprowadzania ścieków bytowych powstających w wyniku bytności pracowników i nie przekracza ilości 5 m3/dobę? W takim przypadku przy spełnieniu wyżej wymienionych dwóch warunków również nie będzie wymagane pozwolenie wodnoprawne.

Zgodnie z przyjętym orzecznictwem sądowo-administracyjnym: “Zwykłe korzystanie z wód przysługuje nie tylko osobom fizycznym, ale także osobom prawnym i innym podmiotom instytucjonalnym. Świadczy o tym treść art. 33 ust. 1 Prawo wodne, która w sposób wyraźny przyznaje prawo zwykłego korzystania z wód każdemu właścicielowi gruntu, a nie tylko takim właścicielom gruntów którzy są osobami fizycznymi. W wyrokach WSA w Rzeszowie z dnia 20 lutego 2019 r., o sygn. II SA/Rz 1391/18 i SA/Rz 1389/18, Sąd zasadnie przyjął, że sformułowanie “potrzeby własnego gospodarstwa domowego”, jakim posługuje się ustawodawca, obejmuje również potrzeby własne osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, w takim rozmiarze, który nie narusza ograniczeń dostępu do wód, wynikających z art. 33 ust. 4 Prawo wodne – pobór wód podziemnych lub powierzchniowych w ilości średniorocznie nieprzekraczającej 5 m3 na dobę, wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi w ilości nieprzekraczającej łącznie 5 m3 na dobę” (wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 27/02.2020 r., sygn. akt II SA/Rz 1348/19).

Zatem, jak wskazuje się w orzecznictwie sądowo-administracyjnym sformułowanie “potrzeby własnego gospodarstwa domowego”, obejmuje również potrzeby własne osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, w takim rozmiarze, który nie narusza ograniczeń dostępu do wód, wynikających z art. 33 ust. 4 Prawo wodne. W związku z powyższym art. 33 ust. 4 ustawy Prawo wodne będzie miał zastosowanie również do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

W przypadku gdy zakres korzystania z wód nie wykracza poza zwykłe korzystanie z wód tj. wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi w ilości nieprzekraczającej łącznie 5 m3 na dobę, nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na usługę wodną obejmującą odprowadzanie oczyszczonych ścieków bytowych do ziemi z oczyszczalni biologicznej powstających w wyniku bytności pracowników.

Joanna Stalmach, tel. 664 133 640 ; audyty.srodowiskowe@gmail.com